Начало - Статии и новини - Анализи - Близкото бъдеще на виното: прогнозата на Яна Петкова
Анализи
   

Близкото бъдеще на виното: прогнозата на Яна Петкова

17 януари 2021

Какво ли предстои да се случва в света на виното? Няма как да гадаем за по-далечното бъдеще. Но предвиждания за следващите няколко години са възможни. Особено, ако са направени от винени експерти, на базата на богат опит и задълбочени познания.

Когато 2020 си отиваше, DiVino се обърна към шестима български винени хора с молба да споделят – в 5 минитеми – как си представят близкото бъдеще на виното, какви тенденции очакват да се наложат, какви стилове, сортове и моди… Трима от тях: Яна Петкова, Гергана Тодорова и Марин Атанасов не работят за конкретна изба и не са уайнмейкъри, но се занимават професионално с вино, следят тенденциите и имат визия за развитието му. Другите трима: Димитър Димов, Димитър Костадинов и Николай Кръстев създават качествени вина в конкретни изби и са доказали, че знаят какво правят и имат идея какво да очакват. Ценим мнението на всички тях и искрено им благодарим, че откликнаха на молбата ни.   

Започваме с дамите, а на Яна Петкова се падна да е първа.
Тя определено е сред най-способните и интересни винени журналисти у нас. Освен това е критичен, но справедлив дегустатор и ефективен консултант по винен маркетинг. Наскоро излезе книгата ѝ „А, б, вино“, където е представена така: „След интересни професионални лутания – преводач, икономист, стюардеса – Яна достига до прозрението, че виното не е просто течност в бутилка. То я спохожда, когато дава две трети от премията си за бутилка бордо и правилната чаша, от която да го опита. От тогава досега в продължение на вече двайсет години тя се образова във винено отношение по всички възможни начини. Притежател е на Wine and Spirit Education Trust Diploma. Тя е винен дегустатор и журналист, винен съдия и обучаващ. Съосновател е на Българската винена академия, на подкаста Life Unbottled и на проекта за винен маркетинг Avinissima. Член е на екипа на DiVino, лектор, блогър и партньор в ресторантски проекти.“ 
Ще добавим само, че Яна умее да казва много с малко думи. Както тук:

Прогнозата на Яна Петкова:

В днешната ситуация надали може да се направи прогноза за повече от година напред, но ето какво мисля за 2021:

  • Потреблението ще се обърне към местното вино – неизбежно ще станем по-протективни към местното, което не само е свое, но се очаква и да е по-изгодно. Очаквам местното да отговори с по-интересни вина на по-адекватни цени.

  • Огромна част от продажбите на вино у нас ще остане в ниския ценови сегмент.

  • Публиката ще знае все по-малко за виното (информацията е на една ръка разстояние в интернет). Знанието ще трябва да намери по-интерактивен и забавен начин, за да достигне до крайния клиент.

  • Потреблението на вино ще продължи да спада – по икономически и здравословни причини. Шанс ще имат интересни дестинации и все по-често – био вина.

  • Ако иска да е конкурентно в ХХI век, българското вино трябва да догони някои световни трендове – био лозарство, умерена намеса в избата, по-малко дъб, по-нисък алкохол, по-леки бутилки. 

 

Ето как виждат близкото бъдеще на виното:

Гергана Тодорова от winetours.bg 

Сомелиерът Марин Атанасов

Енологът Димитър Димов, Ялово

Димитър Костадинов, управител на Загрей

Николай Кръстев, енолог на Царев брод