Начало - Статии и новини - Новини - Еволюция на основните винени износители в света
Новини
   

Еволюция на основните винени износители в света

15 юли 2022

По материали на Diario de Gastronomía 

През миналата 2021 г. световната търговия с вино не само се е възстановила от загубите, засегнали сектора през 2020 г., най-вече заради пандемията, но дори е успяла да запише исторически рекорди, с 10 942 млн. литра и 34 325 млн. евро и най-високата до момента средна цена от 3,14 евро/литър.

Пазарна ситуация обаче е променена през настоящата 2022 г. най-вече заради несигурността, породена от руската инвазия в Украйна, транспортната и логистичната криза и покачването на цените на енергията и горивата, което доведе до силна инфлация.

Предлагаме ви кратък анализ на всички данни за еволюцията на единайсетте най-големи износители на вино в света през 2021, направен от Испанската обсерватория на винения пазар (OeMv) в сътрудничество с Браншовата организация на виното в Испания (OIVE). Износът на вино от тези 11 страни съставлява почти 90% от целия глобален експорт.

ИТАЛИЯ
През 2021 Италия за пръв път е надхвърлила бариерата от 7 милиарда евро стойност на експортираното вино и е достигнала 7 060,6 милиона евро (+12,5%), което представлява исторически рекорд. Досега през този век страната е имала спад на експорта си само за 2003 г., през 2009, заради глобалната финансова криза, както и през 2020, заради пандемията. Средният ръст на експорта е 5,2% годишно.
Като обем износът на вино е нараснал със 7,7% до 2 194,8 млн. л, което също е рекорд. Същото се отнася и за средната цена, която е достигнала 3,22 евро/литър (+4,5%). През ХХI век италианското вино за износ тръгва от 1,41 евро/литър средна цена през 2000 г. и стига до 3,22 евро/литър през 2021 г., което е равностойно на 4% среден годишен ръст.

ФРАНЦИЯ
Франция е изстреляла нагоре стойността на своя винен износ с цели 26,8% през 2021 г. до историческата рекордна цифра от 11 075 млн. евро. Именно Франция е страната, която по отношение на износа на вино е пострадала най-много от кризата през 2020, също както и при предишната криза през 2009 г. Но възстановяването през 2021 далеч надхвърля загубите от предходната година, благодарение преди всичко на големия ръст при пенливите вина, които вече представляват повече от една трета от цялото експортирано вино.
Обемът е нараснал с 8% до 1 463 млн. л, по-малко от 2000 г., но пък средната цена се е качила от 3,67 евро на 7,57 евро/л през тези 21 години от сегашния век!

ИСПАНИЯ
2021 година е приключила с ръст на износа на испанско вино от +9,5% в стойност, която е достигнала до 2 879,3 млн. евро и +13,9% като обем, или 2 298,5 млн. л. В абсолютно изражение са изнесени 281,3 млн. л повече или вино за почти 250 млн. евро повече в сравнение с 2020 година, когато целият свят беше силно засегнат от пандемията и кризата, породeна от нея.
По-голям е ръстът на стойността при бутилираните и опаковани вина (+10,7%) в сравнение с наливните (+3,9%) и, обратно, увеличението при наливните вина по отношение на обема е по-голямо (+22%) от това при пакетираните (+5%), като те набират стойност, а средната цена на наливните се е понижила.

ЧИЛИ
Южноамериканската страна е увеличила обема на изнесеното вино с 2% през 2021 и е достигнала 866,4 млн. л. Ръстът е по-голям в стойност (+7,9%), която надхвърля 1 966 милиона долара, най-добрата цифра за последните 3 години. Чили е приключила 2021 година като четвъртият по големина износител на вино в света и лидер извън Европа.

АРЖЕНТИНА
След рязък ръст на продажбите на много евтино наливно вино за Испания и Китай, общият обем на износа от Аржентина през 2021, се е върнал към нормалното с 289 млн. л – с 18% по-малко в сравнение с 2020, но повече от тези в предходните 5 години. Средната цена се е възстановила след силния спад през 2020, което е увеличило стойността на продажбите извън страната с повече от 10%, достигайки 826,7 млн. долара – най-високото ниво от 2014 г. насам.

АВСТРАЛИЯ
Главоломният спад в износа на австралийско вино за Китай през 2021, практически е до точката на изчезване. Ако през 2020 г. Китай е основният пазар за австралийските вина като стойност и трети като обем, то през 2021, след регистриране на загуби от 97% в стойност и 93% като обем, той е паднал до четиринайсета и дванайсета позиция в съответните класации.
Ето какво е обяснението: от ноември 2020 са влезли в сила мита до 200%, наложени от Китай върху австралийските вина, по обвинения в дъмпинг към различни компании. Този спад на китайския пазар е дал отражение на целия износ на австралийско вино, който в края на 2021 отбелязва загуби от 27,5% в стойност и 17% в обем.

НОВА ЗЕЛАНДИЯ
Нова Зеландия отбелязва спад на износа на вино през 2021 с 9,2% в обем и 3,4% в стойност – съответно 279 млн. л и 1 946 млн. новозеландски долара. След като чупи рекорди през 2020, въпреки пандемията, Нова Зеландия намалява стойността на вино-износа за първи път от 2003, докато за последен път продадените количества са по-малки през 2013, с лек спад.
Въпреки спада през 2021 Нова Зеландия е страната, увеличила най-много своя износ на вино през ХХI век сред големите международни продавачи.

СЪЕДИНЕНИ ЩАТИ
Обемът на изнесеното от САЩ вино е спаднал с 8,9% през 2021, до 328,2 млн.  л – най-ниското количество от 2003 насам. Стойността обаче е с 10,4% по-висока и достига до 1453,5 млн. долара – най-добрата цифра от 2017 насам; средната цена на литър се е повишила с над 20% до 4,43 USD/литър, най-високата в историята на техния износ.
Увеличението на продажбите досега през този век е много по-голямо в стойност (среден годишен ръст от 4,9%), отколкото като обем (0,8%), тъй като това е един от износителите, който най-много е вдигнал цените, поради голямото увеличение на цената на бутилираното вино (от 2,07 до 7,98 щатски долара/л) и на пенливото вино (от 1,40 до 10,70 щатски долара/л).

ГЕРМАНИЯ
Обемът на изнесеното от Германия вино е останал стабилен през 2021 г. с 366,7 млн. л, въпреки че стойността е с 8,1% по-голяма и възлиза на 991,3 млн. евро, като средната цена се е повишила с 8% до 2,70 евро/литър. Германия е възстановила част от стойността, загубена по време на пандемията (2020), но не и от обема.
Тя е изпреварена от Южна Африка като шестата страна, която изнася най-голямо количество вино в света, но запази осмото си място в класацията по стойност на износа и продължава да бъде голям вносител.

ПОРТУГАЛИЯ
През 2021 Португалия за пета поредна година е увеличила стойността на продаденото извън страната вино и тя достига 925,5 млн. евро (+8,1%), като за първи път прескача бариерата от 900 милиона. Изнесеният обем вино е по-голям с 4,1%, а именно 327,8 млн. л, но е далеч от количествата надхвърлящи 370 млн. литра през 2007 г., когато средната цена – 1,69 евро/литър, е била много по-ниска от текущата – 2,82 евро/л.

ЮЖНА АФРИКА
През 2021 световната търговия с южноафриканско вино се е възстановила като обеми (+32,6%) след две много лоши години и е достигнала почти 480 млн. л, все още далеч от количествата от над 600 милиона литра, продадени през 2013 – най-високо ниво за всички времена. Износът обаче е достигнал рекорди по отношение на стойността, с 11 056 млн. ранда (около 664 млн. евро), тъй като средната цена е много по-висока от 2013 г., въпреки спада ѝ от 17% в сравнение с 2020 г., когато е била най-висока в историята на този експорт.