14 август 2024
Анализът на течността, запазена в урна от римски гроб на 2000 години, открита в Южна Испания през юни, потвърждава, че това е бяло вино, а изследователите го определят като най-старото вино, запазено в течно състояние, което е откривано досега.
Археолози в испанския град Кармона близо до Севиля са открили през 2019 римски некропол, датиращ от I в. сл. н. е. Обектът е необичаен с това, че е бил непокътнат и не изглежда някога да е била нарушавана целостта му. Археолозите предполагат, че става дума за семеен мавзолей, принадлежал на жителите на тогавашния Кармо – важен град в римската провинция Hispania Baetica.
Шест ниши (loculi) в стените на погребалната камера са съхранявали урни с останки от кремация в тях. Няколко от тези ниши са съдържали други гробни принадлежности – мъниста, кехлибар в торбичка от лен или коноп, запазен парфюм и стъклена купа. Но урната в ниша 8 е била различна.
Вътре в оловната урна имало стъклен буркан, наречен olla ossuaria. Освен кремирани костни останки и златен пръстен с образа на бог Янус, бурканът е бил пълен догоре със запазена червеникава течност – общо около 5 литра. Анализът е отнел няколко години.
В доклада, публикуван в Journal of Archaeological Science: Reports, изследователите отбелязват: Течността не е могла да достигне до вътрешността на урната чрез наводнение или теч в погребалната камера, нито чрез кондензация, особено при положение че вътрешността на урната в съседната ниша, L-7, е била при идентични условия на околната среда, но напълно суха.
Рядка възможност
Наличието на течността е предоставило на археолозите рядка възможност да я анализират и да определят какво представлява тя. След анализ с помощта на плазмена масспектрометрия за определяне на химичните елементи те стигат до заключението, че това е вино. Което прави течността най-старото вино, откривано някога.
Присъствието на течността в камерата се свързва и с факта, че според историческите сведения римските погребални ритуали често са включвали вино.
Авторите на доклада казват: След като кремираните останки са били поставени в нея, урната трябва да е била напълнена с вино в нещо като ритуал за възлияние при погребалната церемония или като част от погребалния ритуал, за да се помогне на починалия в прехода му към един по-добър свят.
Предишното най-старо откритие на все още течно римско вино е стъклен буркан, намерен през 1867 г. в германския град Шпайер. Тази находка е датирана към IV в. от н.е., но за течността в нея само се предполага, че е вино, тъй като никога не е била подлагана на химически анализ.
Следователно находката в Кармона през юни т.г. е първият пример за древно вино, което е изследвано в течна форма. Както е отбелязано в доклада, досега всички изследвания, насочени към химическата характеристика на древноримските вина – или на древните вина изобщо – са се основавали на анализи на абсорбирани остатъци (основно карбоксилни киселини и полифеноли) в различни видове съдове, но никога на течности.
От най-старото вино до съвременните вина
рН на течността е било значително влошено и при 7,5 може по същество да се говори за вода (вината обикновено имат рН 3). Въпреки това анализът на биомаркерите е бил по-убедителен, като изследователите са открили седем вида винени полифеноли в течността. Освен това полифенолите, открити в 2000-годишното вино, съвпадат с тези от вината, които се произвеждат в Андалусия и днес.
Виното е било червеникавокафяво на цвят, но това може да се отдаде на силното окисление в продължение на две хилядолетия – в съответствие с влошаването на неговото pH. Липсата на сирингова киселина, която се образува при разлагането на пигмента в червените вина, показва, че първоначално виното е било бяло.
Полифенолните маркери в древното вино съвпадат в най-голяма степен с тези, открити в стиловете Fino и Manzanilla, произвеждани днес в Монтиля-Морилес и Санлукар де Барамеда, както и в близка, но по-малка степен с тези, произвеждани в Херес.
Д-р Хосе Рафаел Руис Аребола от университета в Кордоба, който е ръководител на химическия анализ, заявява пред The Guardian, че би имал опасения да го дегустира. Макар тестовете да показаха, че течността е напълно нетоксична, тя е прекарала 2000 години в контакт с човешки останки, отбелязва той.
Така че какъв е бил вкусът на виното някога и какъв е вкусът му днес, остава загадка.
На DiVino.Taste 2024 бяха представени близо 600 вина на 87 производители пред повече от 5500 професионалисти, ценители и винолюбители.