10 май 2016, DiVino
След излизането на резултатите от 23-ото издание на Concours Mondial de Bruxelles, зачестиха обсъжданията и въпросите за безпрецедентния брой отличия, които страната ни получи. Броят на медалите наистина впечатлява, а статистиката е красноречива - 71 процента от участвалите в Concours Mondial български винопроизводители са получили отличие!
Ето какво споделя и анализира Меглена Михова от компанията Probegex, организатор и партньор на конкурса от българска страна:
"България е с по-голяма успеваемост в Concours Mondial de Bruxelles. В надпреварата участваха 70 винопроизводители от страната ни, с 257 мостри на вина. За отличие в престижния конкурс се бореха близо 9000 вина от над 50 държави в света. Българските вина грабнаха общо 109 медала: 58 сребърни, 47 златни и 4 Големи златни (Grand Gold) медала.
45% от наградите за България са златни медали, което е прецедент в над 20-годината световна история на Concours Mondial de Bruxelles. 42 процента е успеваемостта на страната ни - доста над средното ниво на успеваемост за останалите страни (30%), известни с традициите си в производството на вино и с качествата на вината си по света.
Разпределението на медалите по райони на производство е следното: най-много медали имат винопроизводителите от Тракийската низина (37 победители, 89 медала – 48 сребърни, 38 златни, 3 Големи златни медала), следвани от Дунавската равнина (7 победители: 13 медали - 7 златни и 6 сребърни медала). На трето място по брой отличия се нареждат винопроизводителите от долината на р. Струма (4 победители, 5 медали – 2 златни и 3 сребърни), а на четвърто и пето са съответно Подбалканският район (1 винопроизводител, 1 медал – сребърен) и Черноморският район (1 винопроизводител, 1 суперзлатен медал)."
"Тракийската низина както обикновено е водещ район“, пояснява Меглена Михова от Probegex. "За първи път в историята на Конкурса има наградени изби, при това много, от долината на р. Струма. Отличия от поречието на р. Дунав е имало и преди, но сега те са много повече“, допълва тя.
"Огромен е процентът на родните винопроизводители, които участват за първи път в Concours Mondial de Bruxelles, но си тръгват с награди. Това също е новост за конкурса, от една страна, а от друга говори много за качеството на вината ни. Например Нерагора, Драгомир, Малката звезда или Spiritus Sanctus за първи път участват с мостри в конкурса, но печелят между 2 и 4 медала.
Най-големият победител в 23-тото издание на Concours Mondial de Bruxelles в Пловдив е Домейн Бойар. Винопроизводителят донесе на България 9 медала, от които и един голям златен медал", завършва Меглена Михова.
Организаторите отбелязват и успеха на Винекс Славянци, които получиха голям златен медал за своето бяло вино Leva. "За първи път голям златен медал получава entry level вино, от ниския ценови сегмент. Leva е единственото вино в Европа със Fair Trade сертификат (избата подпомага образованието на ромите в района, които са и основните работници в лозята на Винекс Славянци)", коментират още българските организатори.
"Идеята на конкурса още от самото начало е да помогне на хората да направят информиран избор“, заключават организаторите от белгийска и българска страна на Concours Mondial de Bruxelles и ни съветват, когато избираме вино за себе си, за своите близки или приятели, да обръщаме внимание и на световните медали.
На DiVino.Taste 2024 бяха представени близо 600 вина на 87 производители пред повече от 5500 професионалисти, ценители и винолюбители.