18 септември 2010, Елисавета Захариева
”Отлично представяне” не е преувеличено твърдение, защото 35% от участвалите български вина са наградени, който процент надхвърля организационното изискване наградените вина (голям златен медал, злато и сребро) да не са повече от 30% от общо участвалите. Тази година имаме 1 голям златен медал за No Man’s Land Kometa 2008, златните медали са 11, а сребърните – 6 броя. По-добро представяне в сравнение с 2009, когато златните медали бяха 4 броя. Спечелилите винарни са: Катаржина с 5 медала, Черноморско злато с 4, Дамяница с 2, Румелия и Лайт Касъл с по 2 медала, а Винекс Преслав, Едоардо Миролио, Минков Брадърс и Шато Бургозоне по един медал. Наградените вина могат да се видят на сайта на конкурса.
Журито, на което се падна да дегустира част от пробите червени вина коментира, че е било приятно изненадано от произхода на вината (след края на дегустацията се раздават разпечатки с кода на пробата, сорта или купажа, страна и евентуално регион). Дейв Хюз, винен съдия от Южна Африка, коментира, че като цяло качеството не само на отделните проби е било много добро, но и самата серията е била похвално консистентна.
От българска страна броят изпратени проби е съизмерим с този през 2009. Традиционно сме наблегнали на червените вина: 33 дегустирани проби от общо 52 български вина са червени, белите са 18 и отчитаме едно скромно участие с розе.
Участието в конкурси може да обслужва различни цели. Изпращайки пробите си, една винарна не губи нищо, освен таксата за участие, ако се представи катастрофално. Дали мотивът за участие е печеленето на награда или вземането на равнис, в крайна сметка производителят иска да има максимална яснота защо е бил оценен по определен начин. В това отношение Mundus Vini е добър конкурс, защото осигурява прозрачност: Дегустациите са слепи, освен използването на точковата система на OIV се съставя и сензорен профил на всяка дегустирана проба. Новото от 2010 е, че организационният комитет поставя допълнителен фокус върху маркетинга на спечелилите вина и те ще бъдат дегустирани от широка публика. Тази година това ще се случи в периода 12-14 ноември, по време на Forum Vini в Мюнхен. Всичко това са практики, от която българските конкурси могат да заимстват идеи. Дали имат желание и мотиви да го правят е отделен въпрос.
Провежда се вече за десета година и отдавна може да се нарече международен конкурс. От старта си през 2000, броят на участвалите проби нарастна до 5883 през 2010, а участвалите страни са 42. За да се осигури обективност и да се изчисти влиянието на местните вкусове, дегустационните комисии се състоят от 6 до 7 професионалисти от различни страни.
Вече е достъпен брой 46 на списание DiVino - много ценен за нас и, надяваме се, интересен за вас.