09 февруари 2012, Николета Дикова
Подобно на Бордо, където всяка пролет задължително се шуми около en primeurs (преглед на текущата реколта), така и италианците имат своята anteprima. Антеприма буквално значи “предварителен поглед” и по същество е точно това – предварително запознаване на медии и винени фенове с реколтата, която предстои да излезе на пазара. В случая с амароне, това ще бъде реколта 2008, а защо, ще разберете по-долу.
В последните почивни дни на януари (28 и 29), Palazzo della Gran Guardia във Верона беше домакин на официалното представяне на текущата за амароне реколта 2008. Виното-символ на енологичния връх в областта Венето задължително отлежава минимум две години в бъчва и поне още шест месеца в бутилка преди да излезе на пазара.
На форума, предхождащ дегустациите, бяха изнесени данни, които увериха журналистите, че амароне навлиза в една “щастлива” и възходяща фаза със стабилни и престижни позиции на международните пазари. Или казано простичко амароне днес се представя на света в своята по-зряла форма, резултат от действително дългогодишни усилия и инвестиции, здрава и солидна маркетингова стратегия.
По пътя си към успеха амароне не се спира дори пред вратите на Белия Дом, ни иформира ежедневникът Il Corriere della Sera. Според изданието амароне е едно от любимите вина на Обама и често гостува на масата на президентските вечери.
Според Франческо Бонфио от съюза на италианските енотеки Vinarius, типичният консуматор на амароне е „чужденец, мъж на възраст между 35 и 50 години”. Но се оказва, че амароне е предпочитано и от дамите, въпреки високия си градус. Според Бонфио тайната на успеха му се крие в това, че то е „лесно разбираемо дори за любители без голям дегустационен опит. Към това се добавя и престижното име на апелацията, което прави виното идеално за специален подарък”. В потвърждение идват и думите на Антонело Майета, президентът на Италианската aсоциация на сомелиерите, че чарът му се крие в неговата мекота и елегантност. “То е модерно вино, което обаче е отвъд модата”, смята още той.
Реколта 2008 във Валполичела е жадуваното завръщане към един по-нормален вегетативен период, за облекчение и радост на местните винопроизводители. След няколко последователни много топли години с ранен гроздобер, реколта 2008 идва в оптимален синхрон с природните цикли и гроздоберът започва на 22 септември. Но 2008 във Валполичела ще се запомни и с една трудна, влажна и дъждовна пролет, особено в месеците април и юни. Лятото се запазва сравнително прохладно, без жеги и в резултат - без прегаряния. Есента е прекрасна, топла и суха и дава възможност за оптимално узряване на плода, както и за натрупване на ароматни компоненти. Най-добри резултати са регистрирани със сортът корвина.
Периодът на сушене на гроздето за амароне (или appassimento), е протекло оптимално дори и без външна намеса през първия месец - най-критичният от гледна точка на санитарното здраве на плода. През ноември и декември се е наложила техническа намеса в сушилните; появява се и така важната за крайния резултат благородна плесен по гроздето, която прави вината амароне по-меки и с по-богат букет.
Пижажът, ферментацията и отлежаването
Пижажът на реколта 2008 започва около 15 декември, ферментацията протича нормално със средна продължителност от около 30 дни. Отлежаването в дъб следващо периода на мацерация подчертава положителните характеристики на реколтата - свежест, финес и интензивни аромати.
Шестте специфични тероара на зонатa Валполичела оставят своя индивидуален отпечатък върху характера на виното. В общи линии се наблюдават следните тенденции:
- Западните долини на Валполичела Класика са Сан Амброджо, Сан Пиетро ин Кариано и Фумане, които дават по-строги вина с нотки на подправки и ароматни треви, заедно с класическите аромати на череша и вишна; от долината Фумане през тази година идват вина с отлична структура и висок потенциал за отлежаване;
- Долината Неграр ражда мощни вина, с меки и сладки танини, с много зрял плод.
- Долините Кацано, Медзане и Вал д’Илази са родина на щедри вина с характерни нотки на череша и сладки подправки;
- Долините Марано и Валпантена пък се отличават с фини и елегантни вина, характерни с цветисти и балсамени аромати.
Реколта 2008 амароне са вина с високо качество, добре направени, някак уверени в себе си. По-хармонични и мъдри, преодолeли фазата на хиперконцентрацията от младежкия си период, предстaвящи се днес с един нов имидж - по-зрял, по-фин и софистициран. Или както накрая си помислих в заключение, когато дъбът се оттегля, тероарът притегля. Забелязвам с удоволствие тенденцията все повече производители на амароне да предпочитат големите бъчви пред бариците и в резултат произходът не е замаскиран от тежки дъбови нотки. Всяка долина дава своя индивидуален подпис на виното, много по-отчетлив, в сравнение с десетина години назад.
Тоест амароне 2008 е с нов дрес-код – елегантност и тероар.
Две бяха вината, които силно ме впечатлиха на дегустациите: тези на Ca’ La Bionda и на Corte Sant’Alda. И двете са малки семейни изби.
Най-вълнуващо за мен беше Amarone Ravazzol на Ca’ La Bionda, наречено на едноименното лозе, определено от големия Джузепе Куинтарели (“папата” на вината от Валполичела) като “най-доброто място за Амароне”. Лозето Ravazzol е истинско Grand Cru за амароне, разположено на едноименния хълм на надморска височина между 200 и 300 метра, със сложни многопластови глинесто-варовикови почви, каменисти и богати на минерали. Възрастта на лозите е над 60 години и придава на виното дълбочина и комлексност.
Amarone Ravazzol 2008 е епично вино, дълбоко и тържествено, минерално, фино и многопластово. Вино-симфония, вино-триумф, все още много младо за пиене, но с енергията на породист кон, нетърпелив да се състезава или с една дума - вълнуващо.
Също толкова приятна беше срещата с неговия автор - Алесандро Кастелани, наследник на семейна изба с над стогодишна традиция. Мъж на действието, не на думите, Алесандро (за разлика от повечето италианци) не владее изкуството на сладкодумието, но усмивката му е честна и открита. Говори малко и отваря бутилките с ръце на истиски vigneron. Ръце, които знаят как да докосват земята. За разлика от повечето производители, вместо със сако и вратовръзка, той е облечен като за лозето. Виното му също е с небрежен, непретенциозен етикет. Това, което има значение е вътре в бутилката. Наистина това важи не само за вината.
Сребърен медал за Amarone Corte Sant’Alda. Малка семейна изба ориентирана към биодинамиката, ръководена от енергичната Маринела Камерани. Дълбоко повлияна от Рудолф Щайнер и неговото антропософско учение, Маринела прави в своята винарна емоционални вина с индивидуален характер. Философията на Corte Sant’Alda се базира на “серия от елементи, съвест и репродуктивни сили, които правят едно земеделско стопанство единствено и неповторимо”, смята тя. Маринела обяснява, че за нея лозето и избата са неделима част от нейната човешка същност. "Избата e мой дом, в прекия и в преносния смисъл. Това е домът, където живея с моето семейство”. За нея правенето на вино е “една история, която се развива и върви напред, преплитайки се с тази на моя живот... или по-точно със смисъла, който искам да му дам”.
С усещането за светлина, която вдъхновените думи на Маринела Камерани оставиха в мен и с вкуса на прекрасното амароне, си вземам довиждане с Верона, с една последна вечерна разходка на Пиаца деле Ербе. Никога досега градът не ми се e виждал толкова загадъчен и красив. Дали заради вината от реколта 2008 не зная, но онази вечер светът ми се видя по-смислен и хубав.
Вайк Уайнс Ви канят на своето юбилейно събитие BANFI & VAYK Wines - на 18 октомври 2024 г. от 16:00 до 19:00 ч. в Esterhasi Restaurant.