Начало - Статии и новини - Новини - Най-скъпото вино на света
Новини
   

Най-скъпото вино на света

24 март 2025

Най-скъпото вино на света е заглавието на 90-минутен документален филм, включен в програмата на секцията Кино Гурме на София Филм Фест. Негов сценарист, режисьор, продуцент и оператор е Клаас де Йонг от Нидерландия.

Ако попитаме кое е най-скъпото вино на света, какво ще предположите? Може би Бордо премиер гран крю класé (Margaux, Latour, Lafite Rothschild, Mouton Rothschild и Haut-Brion). Или пък Domaine de la Romanée-Conti в Бургундия, Screaming Eagle от Напа, австралийската икона Penfold's Grange, Chateau d'Yquem Сотерн или пък някое топ Бароло...

Отговорът, според документалния филм на Клаас де Йонг, е Liber Pater, вино от Бордо, произведено от Лоик Паске. Чували ли сте за него? Вероятно не и може би високата цена от 30 000 евро за бутилка има нещо общо с това. За сравнение няколко винени издания посочват търговската платформа за изискани вина Live-Ex, в която бутилка Romanée-Conti гран крю излиза 22 833 евро (за 2023 г.).

Производителят на Liber Pater Лоик Паске от филма Най-скъпото вино на света има мисия, както сам казва, да спаси вкуса на Бордо. Неговата дефиниция за този вкус е за вина от епохата преди филоксерата (1860-1880 г.), които са отгледани на собствен корен, а не са присадени на устойчивите на филоксера американски подложки, с които сега се отглеждат повечето лозя в Бордо. Той се аргументира с довода, че не е възможно да се получат същите аромати, вкусове и характеристики, които определят вината от класификацията от Наполеоновата епоха през 1855 г., с която се създават премиер (първи), дузием (втори), троазием (трети) крю (буквално растеж) и т.н. в региона Бордо-Медок.

За да създаде вината Liber Pater, Паске засажда лозя със собствени корени в района Грав на Медок, но вината му не отговарят на изискванията на AOC Graves, защото Паске нарушава правилата на Бордо, регулиращи лозарството и методите на винопроизводство. Той използва лозови насаждения с висока гъстота, неприсадени лози, сортове, които не са официално признати, и прави вината си в глинени амфори вместо в дъбови бъчви. Лозето на Паске е саботирано и той е вкаран в затвора за шест месеца от местния съд и френския Национален институт за произход и качество (INAO/National Institut de l'Origine et de la Qualité).

Известният винен авторитет и автор на Inside Bordeaux Джейн Ансън казва във филма, че Liber Pater е най-противоречивото вино от Бордо в нейната книга. Тя нарича Паске луд, гений, новатор и човек, който променя правилата на играта. Паске има своите поддръжници, които във филма изразяват опасения, че класификацията от 1855 г. задържа региона Бордо и може да доведе до неговата гибел. Паске е и председател на Асоциацията Собствен корен, чиято цел е да обедини производителите, засаждащи неприсадени местни сортове и отдаващи почит на винарското наследство.

Етикетите на Liber Pater са създадени от съвременния френски художник Жерар Пювис, който изработва скулптури и гравюри от фолио за гърлото на винени бутилки. В една от сцените на филма Паске се разхожда покрай стена с оригинални творби на Пювис, изложени във винарната му.

Дали Паске нарушава правилата, за да бъде бунтар? Или изпълнява благородна донкихотовска мисия? Какво да мислим за вино за 30 000 евро бутилката, което повечето винолюбители вероятно никога няма да опитаме?

Гледайте филма в програмата на София Филм Фест:

  • 26 март 2025, сряда
    Френски институт – Кино Славейков – 18:00 часа

     
  • 27 март 2025, четвъртък
    Евро Синема – 19:45 часа


    За билети:  siff.bg или гледайте вкъщи на Neterra.tv